آزمایشگاه خاک و بتن

بخش آزمایشگاه خاک و بتن شرکت کاوش مهار البرز 

شرکت کاوش مهار البرز (سهامی خاص) دارای صلاحیت انجام خدمات آزمایشگاهی خاک و بتن از وزارت راه و شهرسازی می­ باشد. انجام مطالعات ژئوتکنیک (آزمایشات خاک)، آزمایشات بتن (بتون) و سایر مصالح ساختمانی در حیطه صلاحیت و شرح خدمات این شرکت تعریف شده است. در این صفحه برخی از پروژه های شاخص بخش آزمایشگاه خاک و بتن شرکت کاوش مهار البرز معرفی می شود. فعالیت­ های این شرکت در مقوله خدمات آزمایشگاهی خاک و بتن تنها به استان البرز محدود نمی باشد.  همانطور که از عناوین پروژه ها قابل مشاهده است، خدمات تست خاک و بتن در پروژه های صنعتی و مسکونی در نواحی مختلف استان البرز شامل کرج، هشتگرد، اشتهارد و ... و همچنین در برخی از نقاط استان تهران و استان قزوین انجام شده است. خدمات آزمایشگاه خاک و بتن شرکت کاوش مهار البرز برای پروژه های مسکونی در تمامی مناطق کرج شامل: گوهردشت، حصارک، عظیمیه، باغستان، جهانشهر، مهرشهر، گلشهر و همچنین تمامی شهرهای استان البرز شامل: هشتگرد، اشتهارد، نظر آباد، طالقان، فردیس و ... گسترده شده است. در بخش "خاک و بتن 97"، "خاک و بتن 98"، "خاک و بتن 99" و "خاک و بتن 1400" در این صفحه به ارائه پروژه های مسکونی آزمایشگاه کاوش مهار البرز در کرج در سال های 1397، 1398، 1399 و 1400 پرداخته می شود. در هر بخش پروژه های خاک و بتن به تفکیک پلاک ثبتی، متراژ و نام مالک ارائه شده است. نتایج بخشی از این مطالعات در سطح شهر کرج در قالب مقاله ای تحت عنوان "نوع و تیپ خاک کرج" در همین سایت ارائه شده است.

در خصوص پروژه های مسکونی، مطابق با مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392، انجام خدمات آزمایشگاهی خاک بجز موارد ذکر شده در ذیل مورد نیاز می­ باشد. مطابق این مبحث چنانچه تمامی موارد زیر در خصوص یک پلاک ثبتی وجود داشته باشد، نیاز به انجام مطالعات ژئوتکنیک نمی­ باشد:

  1. در صورت آنکه داده­ های کافی و نتایج مطالعات ژئوتکنیک در زمین­ های مجاور محدوده طرح وجود داشته باشد.
  2. ساختمان حداکثر چهار طبقه باشد.
  3. مساحت فونداسیون سازه کمتر از 300 متر مربع باشد.
  4. گودبرداری ساختمان برای اجرای فونداسیون یا نیم­ طبقه بیشتر از 2 متر نباشد.
  5. انبوه­ سازی در کار نباشد. به عبارت دیگر اگر تعداد ساختمان­ ها با شرایط فوق بیش از سه باشد، بایستی مطالعات ژئوتکنیک انجام گردد.

در صورت تامین تمام شرایط فوق، نوع خاک محدوده ساختمان را می­توان از نوع III یا IV در نظر گرفت. مطابق ویرایش 1392 از مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، چنانچه یکی از موارد فوق برقرار نباشد، انجام خدمات ژئوتکنیک (تست خاک) ضروری است. در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1400، این موارد استثنا عنوان نشده است و انجام مطالعات ژئوتکنیک برای تمامی ساختمان های مسکونی الزامی دانسته شده است. جزئیات بیشتر در این خصوص در قالب مقاله ای تحت عنوان "بررسی تغییرات مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1400 نسبت به 1392" در بخش مقالات همین سایت ارائه شده است. در صورت الزام به انجام خدمات آزمایشگاه خاک برای ساختمان های مسکونی، سطح خدمات مطالعات خاک با توجه به مواردی همچون اهمیت سازه، مساحت سطح اشغال، شرایط لایه­ بندی خاک، عمق گودبرداری و ... متغییر است و در هر حالت با توجه به تعداد گمانه­ ها هزینه خدمات ژئوتکنیک متفاوت می­باشد. قیمت خدمات آزمایشگاه خاک (تست خاک در کرج) در بخش مقالات همین سایت ارائه شده است. خدمات آزمایشگاهی بتن قدمت بیشتری نسبت به خدمات ژئوتکنیک در مقوله ساخت و سازهای شهری در استان البرز و شهر کرج دارد. امروزه در استان البرز برای تمامی ساختمان­ های مسکونی به منظور اخذ مجوز ساخت، عقد قرارداد با آزمایشگاه بتن و انجام خدمات آزمایش بتن ضروری می­ باشد.